Cennik za udzielenie ślubu

Posted · 5 komentarzy

Głośno ostatnimi czasy o tym, że księża przedstawiają „młodym” tuż przed uroczystością cennik dotyczący między innymi udzielenia sakramentu ślubu w kościele. W zasadzie nie ma w tym nic nadzwyczajnego bo nieoficjalnie taki cennik w większości parafii na Śląsku po prostu istnieje – może nie oficjalnie w gablotach kościoła, ale z rozmów z parami młodymi można wywnioskować, że temat wcale nie jest nowy. Czy księża powinni oficjalnie opublikować taki cennik, czy może po prostu to młodzi powinni decydować na ile ich stać?

uroczystosc-slubna-slask    Przypomnijmy na wstępie słowa papieża Franciszka – „Cennik za udzielenie sakramentów to barbarzyństwo”. Ostatnio głośno było o cenniku przedstawionym nieoficjalnie tuż przed uroczystością w Jeleniewie na Suwalszczyźnie, ale temat znany jest również na Śląsku. Mało kto przyznaje, że przed organizacją uroczystości ksiądz lub sekretarka w kancelarii oficjalnie przedstawia obligatoryjne koszty dotyczące sakramentu zawarcia małżeństwa w kościele. Czasem zdarza się i tak, że mamy dokładną informację ile z tej kwoty przeznaczone jest na organistę, kościelnego itp. itd. Nikogo bynajmniej nie interesuje to, że dodatkowo płacimy za swojego organistę, czy wręcz cały zespół ze skrzypkiem na czele – kwota jest stała i nie ma co się z nią kłócić.

   Kiedyś miałem nawet okazję rozmawiać z parą młodą, która usłyszała od księdza, że całkowity koszt to 1200 złotych z czego 600 ot obsługa ślubu a druga połowa jest naliczona za budowę nowego chodnika pod kościołem – na kostkę brukową muszą złożyć się wszyscy. Czy mamy jakieś wyjście gdy nie chcemy płacić aż tak wysokich kwot? Czasem nawet księża sugerują, że zawsze możemy ślub zorganizować w innej parafii!? Tylko pytanie czy jeśli młodzi wychowywali się „u siebie”, dorastali z proboszem muszą tak ważny w swoim dniu przenosić się do innego „Domu Bożego”, przecież od lat księża wpajają nam że kościół to nie mury, to nie księża – kościół tworzymy my, czyli wierni! I jeszcze jedno pytanie, które prawdopodobnie pozostanie bez odpowiedzi – jak to jest, że w jednej parafii nie ma możliwości negocjacji ceny, a kilka przecznic dalej księża stosują metodę co łaska?

5 Responses to "Cennik za udzielenie ślubu"
 1. wesele warszawa pisze:

  Coraz bardziej droga jest ,,co łaska” 🙂

 2. Katryna pisze:

  Wstyd na cąłej linii, przecież Papież mówi co innego a to on jest głową kościoła. Proszę zapytać Papieża co myśli o cenniku udzielania ślubów.

  • Anonim pisze:

   Myślę, że nawet sam Papież nie ma wpływu na to co się dzieje w konkretnym kościele, śmiem nawet twierdzić, że nawet Biskup tego nie wie. Z Proboszczami i konkretnymi parafiami to jest tak, że każdy sobie rzepkę skrobie. Kiedyś jeszcze działało machanie przed oczami księdza, czy kościelnego upoważnieniem do robienia zdjęć. Dziś jak król nie zezwoli to poddani muszą się poddać, jak na poddanych przystało. Na szczęście młodzi coraz częściej rezygnują właśnie ze swojej parafii na rzecz innej, w której można na przykład rozwinąć dywan. Dla mnie żenada na całej linii. Osobiście od małego biegałem do kościoła nie tylko w niedzielę, ale także jako ministrant kilka razy w tygodniu. Służyłem tak dobrze, jak potrafiłem. Dziś chcę by ten jeden, jedyny dzień był dla mojej ukochanej najpiękniejszym i …. na drodze staje nowy Proboszcz, który nie ma pojęcia co się działo przez ostatnie lata w kościele.

 3. Marietta pisze:

  Bo to jest tak, że jak w Niemczech ksiądz wyskoczy z cennikiem albo zabroni parze młodej czegoś to oni bez zastanowienia idą do innego księdza, do innego kościoła, a przynajmniej tak jeszcze niedawno było. Dziś każdy proboszcz doskonale wie, że jeśli pójdą gdzieś indziej ….. to wiadomo co. Polski kościół stale traci wiernych, bo jak ktoś się wychował w danej parafii i po 25 latach ksiądz zabrania sypania płatków kwiatów to jest to nie w porządku. Przecież kościół to nie dom proboszcza a dom Boży, a dom Boży tworzą nie mury a wierni, przynajmniej tak nas uczyli na katechezie w podstawówce.

 4. Burak pisze:

  Co tu się dużo zastanawiać przecież z roku na rok ilość udzielanych ślubów spada, młodzi ludzie odwracają się od ślubów kościelnych na rzecz życia na kocią łapę. Po co komu wydatek pod tytułem ślub i wesele, przecież tak j est łatwiej i nie trzeba słuchać narzekań i westchnień księdza, który dostał za mało, albo nie bo przecież kasy od nas nie bierze nigdy ksiądz a pani z sekretariatu kościoła i to ona się dopomina o siano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.