Ślub cywilny

Są pary, którego decydują się zawarcie wyłącznie ślubu cywilnego. Jakie formalności w takim przypadku należy załatwić? Ile to kosztuje?

Ślub cywilny – dokumenty

Dokument, który jest potrzebny przy zawarciu związku małżeńskiego to ważny dowód osobisty. Inaczej jest w przypadku cudzoziemca. Musi przedstawić:

  • dokument tożsamości,
  • odpis aktu urodzenia,
  • odpisu aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu lub unieważnieniu, jeśli wcześniej pozostawał w związki małżeńskim,
  • dokument, w którym jest stwierdzone, że zgodnie z właściwym prawem może wstąpić w związek małżeński.

para mloda (18)

Wybór nazwiska

Przed zawarciem związku małżeńskiego należy w odrębnym dokumencie określić jakie nazwiska będą nosić małżonkowie oraz ich dzieci. Dopuszczalne kombinacje to:

  • mąż i dzieci będą nosić nazwisko po żonie/ matce,
  • żona i dzieci będą nosić nazwisko po mężu/ ojcu,
  • mąż/ żona będzie nosić nazwisko dwuczłonowe, składające się z nazwiska swojego i małżonka, w dowolnej kolejności,
  • dzieci będą nosiły nazwiska dwuczłonowe składające się z nazwisk rodziców, w dowolnej kolejności.

slubne obraczki (1)

Ślub w USC

W dniu złożenia dokumentów przyszli nowożeńcy wybierają dogodną datę ślubu. W Urzędzie należy zapłacić opłatę skarbową za sporządzenie aktu w wysokości 84 złotych. Zawarcie związku małżeńskiego może odbywać się w urzędzie lub poza nim. Koszt ślubu poza murami urzędu to 1000 złoty.

Świadkowie podczas ślubu cywilnego

Podczas zawierania ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego muszą być obecni świadkowie. Powinni mieć przy sobie ważny dokument tożsamość. Ich zadanie w zasadzie rozpoczyna się i kończy na złożeniu podpisów niejako potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego.

Bigamia

Bigamia, inaczej nazywana wielożeństwem, to pozostawanie w związku małżeńskim z dwoma partnerami. W niektórych regionach świata taka sytuacja to nic nadzwyczajnego. W Polsce jednak bigamia jest zabroniona i karana. Powinny o tym pamiętać osoby pozostające, po orzeczeniu sądu, w separacji. Należy wiedzieć o tym, że separacja to nie rozwód. Małżeństwo cały czas jest ważne. W związku z tym, nie wolno wstąpić w kolejny związek małżeński.

Copyright © 2016 -2024 Blog ślubny. Wszelkie prawa zastrzeżone