Ślub kościelny

Ślub wyznaniowy, w tym przypadku w obrządku katolickim nie niesie ze sobą skutków prawnych. Odpowiedzialność jest ponoszona jedynie przed społecznością wyznaniową. W przypadku ślubu katolickiego oznacza w zasadzie brak możliwości otrzymania rozwodu. Tylko wyjątkowe, skrajne sytuacje dopuszczają rozwiązanie związku małżeńskiego. W praktyce jest to bardzo trudne. Inaczej jest w przypadku ślubu konkordatowego. Takie zawarcie związku małżeńskiego niesie ze sobą skutki cywilnoprawne. Jeśli dana osoba otrzyma rozwód świecki, może ponownie zawrzeć związek małżeński – tylko i wyłącznie przed urzędnikiem świeckim, czyli w tym przypadku pracownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.

ślub

Ślub kościelny – dokumenty

Do zawarcia ślubu kościelnego potrzebne są:

  • dowody tożsamości narzeczonych,
  • świadectwo chrztu, na którym zaznaczone będzie do „do ślubu”,
  • świadectwo bierzmowania,
  • dokument zaświadczający o odbyciu nauk przedmałżeńskich.

Z powyższymi dokumentami należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w terminie trzech miesięcy przed planowaną datą ślubu.

kościelny ślub

Warunki przystąpienia do sakramentu

Aby móc przystąpić do sakramentu małżeństwa należy:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • mieć przyjęty sakrament chrztu, bierzmowania. W przypadku braku sakramentu chrztu czy bierzmowania należy, po odpowiednich przygotowaniach, przyjąć je,
  • odbyć kurs przedmałżeński. Często takie kursy organizowane są w szkołach ponadgimnazjalnych. W przypadku nie odbyciu nauk przedmałżeńskich, można uczestniczyć w kursie organizowanym przez parafię,
  • uczestniczyć w spotkaniach w poradni rodzinnej. Zazwyczaj są 3 takie spotkania,
  • przystąpić dwukrotnie do sakramentu spowiedzi, pierwszy raz przed zapowiedziami, a drugi przed ślubem.

ślub kościelny

Ile kosztuje ślub kościelny?

Nie ma oficjalnego cennika. Ogólna zasada mówi „co łaska”. Jednak w większości kościołów są „preferowane” kwoty datku. Szacunkowo za Mszę Św. trzeba będzie zapłacić 600-1000 złoty. Koszt zamówienia zapowiedzi to około 300 złoty w parafii, w której odbędzie się ślub i około 150 złoty w drugiej parafii. Może się okazać, że trzeba będzie zapłacić za wydanie konkretnych zaświadczeń. Należy jednak pamiętać, że są to preferowane stawki. Jeśli narzeczonych nie stać na takie opłaty, warto jest porozmawiać z księdzem. Może on zrezygnować z wynagrodzenia.

Copyright © 2016 -2024 Blog ślubny. Wszelkie prawa zastrzeżone